FAQ

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT:

Přečtěte si nejčastější otázky a odpovědi k jednotlivých typům produktů:


 

Hodinky

Kovový náramek špiní ruku, proč?

Tato situace nastává u zákazníků, kteří své hodinky nosí opravdu často. Nejde o alergickou či chemickou reakci. Usazování nečistot vzniká v důsledku prachu, který se drží ve štěrbinách mezičlánků a při styku potu a prachu vzniká černý otisk na Vaší ruce. Doporučujeme náramek vymýt čistým technickým benzínem a vydrhnou mezičlánkové štěrbiny kartáčkem.

Zlacené hodinky (hodinky s povrchovou úpravou) – záruka, kvalita, trvanlivost?

Pokud hodinky nebudete nosit, barva vydrží. Bohužel, skutečnost je taková, že při nošení zlacení sedřete a jiná možnost neexistuje. Jedinou opravdu trvalou barvou je zlatá masiv (kompletně zlaté hodinky). Veškeré zlacení, včetně „rose gold“ je povrchová úprava
a všeobecně lze říct, že se na zlacení nevztahuje žádná záruka – lépe řečeno, na veškeré hodinky s povrchovou úpravou. Veškeré zlacení (a jiná barevná provedení) běžným užíváním sedřete. Na samotné sdírání barvy má vliv několik faktorů: pot, používání kosmetických přípravků, prostředí a především to, jak kdo s hodinkami zachází.

Nefungují mi hodinky dobíjené světlem – co je špatně?

První a tou nejpřijatelnější možností může být nedostatečně dobitý akumulátor/solární článek. Vyvarujte se tak nošení hodinkám ukrytým pod rukávem a dopřejte jim dostatek denního světla a akumulátory tak efektivně dobíjejte. Neprokáže-li se vybití akumulátoru, je potřeba odborný servisní zásah.

Původní baterie mi vydržela déle než kterákoliv další. Proč?

Každého jako první napadne otázka týkající se kvality baterie – není to však tak. Chod hodinek a životnost baterie se odvíjí od samotných hodinek, respektive jejich strojku. Velmi ovlivňujícím faktorem je jeho čistota a utěsnění hodinek. Je-li stroj zanesený, dochází ve strojku ke tření a baterie se rychleji vybíjí (je nutné promazat soukolí atp.).

Velký vliv na snižování životnosti baterie mají tepelné změny a používání funkcí, kterými disponují jednotlivé hodinky (používání chronografu aj.)

Došlo k odlomení plastového pouzdra a oddělení řemínku, jak to vyřešit?

Nejčastější závadou je odlomení tzv. „stěžejkové“ části, tedy, když se odlomí část plastu u jednoho z výstupků pouzdra, která drží řemínek pomocí stěžejky. Ke způsobení této závady není nutné nikterak přehnané síly – plast má totiž dvě velmi špatné vlastnosti – tvrdnutí a zkřehnutí. Pak stačí pouze nechtěné zachytnutí, zavadění či zatížení a plast praskne a stěžejka vypadne. Opravu lze provést buďto zalitím praskliny, avšak nejedná se o 100% opravu. Krajní variantou je výměna pouzdra za nové.

Zamlžování – rosení skla z vnitřní strany u vodotěsných hodinek.

Do všech vodotěsných hodinek se dostává vlhkost i tím, když byť nepatrně pootočíte korunkou či lehce stlačíte tlačítka. Do hodinek se dostane nepatrné množství vody či pouhá vlhkost a při změně teplot dojde ke zkondenzování vody (i po delší době) a v důsledku toho se orosí sklo. Prvním krokem doporučujeme vytáhnutí korunky do nejzazší polohy a nechat hodinky vyschnout do chvíle, kdy zarosení nezmizí. Nejlepší variantou je hodinky zaslat na vysušení a případné vyčištění skla k nám. Oprava není nikterak drahá a máte jistotu, že v důsledku vlhkosti a vody v hodinkách nedojde k poškození stroje.

Nejvíce trpí hodinky 30 a 50 metrové, a to při pouhé výměně baterie. Ptáte se proč? Tyto hodinky mají podstatně tenčí těsnění než hodinky s vyšší vodotěsností. Tato gumová těsnění nejsou uzpůsobená na větší zatěžování tlakem a teplotami z vnější, a proto oproti 100 a 200 metrovým hodinkám dříve podléhají stárnutí a tím pádem ztrácí původní těsnící vlastnosti. V těchto případech je nutné měnit při výměně baterie také těsnění pod víčkem a u korunky. 

Kožený řemínek má velmi krátkou životnost, je skutečně kvalitní?

Leč to zní zvláštně, životnost pásku se odvíjí od způsobu, jakým je s ním zacházeno a jak často jej nosíte. Kůže, jako každý jiný materiál, má své výhody i nevýhody. A zde se dostáváme k jádru věci – je důležité chovat se k těmto řemínkům opravdu šetrně a je nutné se vyvarovat kontaktu s jakoukoli vyšší vlhkostí a vodou – divíte se, že máte kožený řemínek u hodinek vodotěsných do 10 ATM? Při koupi hodinek je nutné brát zřetel, pro jaký účel hodinky chcete. Tedy, zda toužíte po funkčním módním doplňku či pouze po hodinkách jako takových – zde doporučujeme volit jiný materiál řemínků. Dále kůži nesvědčí byť nechtěné použití síly – zatáhnutí/natáhnutí; prudké změny teplot a paradoxně také způsob sundávání a nasazování.

Kaučukový/silikonový pásek či pouzdro se zabarvilo, proč a jak to odstraním?

U hodinek, kde byl použit zmíněný materiál či pryž se nejedná o nic neobvyklého. Vše se odvíjí opět od vlastností daného materiálu – kaučuk je pórovitý a proto stačí užívání parfémů, krémů či jiných kosmetických přípravků a dojde k zabarvení na kontaktních místech. Velký vliv na změnu barvy takových hodinek má také tělesný pot.

Existuje pár způsobů, jak ušpinění odstranit, avšak jedná se o složitější proces, kdy není nikdy zaručen finální výsledek a vzhled.

Jak prodloužím živnost plástového či kaučukového pásku? -

Hodinky s plastovým či kaučukovým páskem se vyplatí na noc sundávat, protože tyto materiály jsou především v horkých měsících náchylné na pot. Za pravidelnou prevenci lze využít silikonový olej, kterým pásek nastříkáte ze všech stran či jím namočte hadřík a rozetřete jej po pásku. Důležité je nechat olej důkladně zaschnout a poté je můžete nosit. Tímto způsobem můžete docílit životnosti delší až o jeden rok.


Parfémy

 Co je to parfém, toaletní a kolínská voda?

  • Parfém (extrakt) – obsahuje 15 až 30 % vonné parfémové kompozice v koncentrovaném lihu (alkoholu).
  • Parfémová voda (Eau de Parfum, EdP) – obsahuje 8 až 15 % vonné parfémové kompozice v cca 85–90% lihu.
  • Toaletní voda (Eau de Toilette, EdT) – obsahuje 4 až 8 % vonné parfémové kompozice v cca 80% lihu.
  • Kolínská voda (Eau de Cologne, EdC) – obsahuje 3 až 5 % vonné parfémové kompozice v cca 70% lihu

Jak si vybrat správný parfém nebo podobný výrobek?

Především podle vlastního vkusu. Nikdy nevybíráme vůni podle "vzorku" připraveného aplikací parfému nebo podobného výrobku např. na vatový tampón nebo do krytky spreje, který je pak delší dobu ponechán volně na vzduchu. Takovýto "vzorek" vůně neodpovídá vůni výrobku v uzavřeném obalu.

Je pravda, že stejný parfém má u různých uživatelů poněkud odlišnou vůni?

Ano, je to pravda. Každý člověk má svou vlastní specifickou vůni. Závisí to na vlastnostech jeho pokožky, způsobu výživy a životních zvyklostech. Parfém, který u jednoho uživatele voní velmi příjemně, muže na pokožce jiného uživatele působit poněkud odlišně.

Mění se vůně parfému, požije-li uživatel např. ostře kořeněné jídlo?

Vůně parfému se nemění, mění se však vůně pokožky, která vyzařuje vůně metabolické přeměny požitého pokrmu. Tato změna je příčinou toho, proč v komplexu s vůní parfému vyznívá celkový dojem odlišně od vůně parfému samotného.

Může parfém ovlivnit náladu?

Ano, velmi. Vůně působí bezprostředně na psychickou rovnováhu. Příjemná vůně dokáže velmi rychle zlepšit náladu, ale naopak, pronikavá, velmi intenzivní vůně zneklidňuje a může vyvolat i určité potíže.

Existují erotizující parfémy?

V zásadě ne, alespoň ne ve smyslu bezprostředně působícího afrodiziaka. Ale příjemná vůně, kterou používá objekt vašeho zájmu, působí přesto dráždivě. Čím je však vůně svěžejší nebo ovocnější, tím jsou tzv. dráždivé účinky menší.

Existují pravidla, jak se má parfém používat?

Ano. Parfém nikdy nesmí "obtěžovat" okolí. Zde více než kde jinde platí zásada, že méně je vždy více. Během dne je žádoucí používat lehčí toaletní nebo kolínské vody. Parfém samotný má být používán pouze pro výjimečné a slavnostní příležitosti. Je vhodné volit vůně také s ohledem na roční období. Pro teplé letní dny jsou jako stvořené svěží květinové, případně citrusové vůně a jejich četné modifikace. V chladných ročních obdobích se uplatní spíše těžší balzamické i orientální typy vůní. To samozřejmě nemá být železným pravidlem. Výběr vonné garderoby každé ženy i muže se řídí jejich osobním vkusem a způsobem života.

Proč se nemá současně používat více různých vůní?

Každý parfém je jedním harmonickým celkem. Použije-li se současně jiný a odlišně intenzivně vonící přípravek, dochází často k disharmonii, která ve svém komplexu může vyvolat nepříjemný dojem.

Jak a kde se má parfém "nosit"?

Je to především otázka koncentrace. Uvažuje-li se ona proslulá kapka nanesená za ušním boltcem, je tím zpravidla míněn parfém. Všeobecně se parfém nanáší na místa, kde je pod pokožkou nejvíce krevních vlásečnic, tj. do loketního důlku, ale i do podkolení – do míst, kde je pokožka nejteplejší a kde se vůně parfému plně rozvine. Parfém se také nanáší na vlasy, těsně nad pokožku hlavy. Mimořádně dobře vyniká parfém na oděvech z přírodních materiálů a na kožešinách, nedoporučuje se však nanášet jej např. na bílé a světlé oděvní součásti, zejména pak ne na přírodní hedvábí.

Jak dlouho je parfém použitelný a jak se pozná, že není již zcela v pořádku?

Není-li flakon s používaným parfémem vystaven účinku denního světla a teplotám vyšším než asi 20°C, vydrží vůně i několik let. Nové parfémy mívají piktogramy, které prozradí, po jakou dobu parfém nemění své vlastnosti po otevření. Tato doba je dle vůně různá a pohybuje se od 12 do 36 měsíců. Parfém v originálním neotevřeném flakonu pak vydrží i několik let. Parfém, jehož barva se mění, většinou ve tmavší odstín a kolem jehož uzávěru se usazuje pryskyřicový prstenec, je zpravidla starý. Také kyselá a pryskyřičná vůně signalizuje, že parfém nebo podobný výrobek má svou dobu použitelnosti již za sebou.

Co je to tester?

Tester je uložen v šedobílé nebo hnědé potištěné krabičce, bez dalšího průhledného obalu. Některé testery nemají víčko flakonu. Originální parfém je uložen v komerčním, barevném obalu, který je zpravidla opatřen průhlednou fólií. Velkou výhodou testeru je, že cena je vždy nižší než cena shodného, běžně prodávaného parfému. Tester je vhodný hlavně pro zákazníky kupující vůni pro vlastní potřebu, kterým nejde o krabičku, ale o výhodnější cenu. Flakon i obsah testeru je totožný s originálem.